A HER2-gátlás emlőrák mellett tüdőrákban is használhat?

Egy új kutatás szerint azok a tüdőrákos betegek, akik egy ritka genetikai mutációval rendelkeznek, a betegség lassabb előrehaladását tapasztalhatják az emlődaganat ellen használt gyógyszer szedésével.

A toulouse-i Larrey Kórház kutatói Dr. Julien Mazieres tüdőgyógyász professzor vezetésével arról számoltak be a Journal of Clinical Oncology folyóiratban publikált tanulmányukban, hogy azokban a nem kissejtes tüdőrákban szenvedő betegekben, akik HER2 fehérjét célzó gyógyszereket szedtek, öt hónappal hosszabbodott meg a progressziómentes túlélés. A kutatókat kellemes meglepetésként érte a betegek kimenetele, és a jellemzően emlőrákos betegek kezelésében használt gyógyszerek ígéretes hatása. Éppen ezért azt javasolják, hogy minden tüdőrákos betegben meg kellene vizsgálni a HER2 fehérjét, ahogyan Franciaországban teszik.

A nem kissejtes tüdődaganat a tüdőrák leggyakoribb típusa: a tüdőrákos esetek mintegy 85 százalékában ez a típus alakul ki. A HER2-pozitív daganat pozitív teszteredményt hoz a 2-es típusú humán epidermális növekedési faktor receptor elnevezésű fehérjére, amely táplálja a daganatos sejtek növekedését, és amelyet egy genetikai mutáció okoz.

Amint arról a Medipress nyomán a Házipatika beszámolt, Mazieres és munkatársai 65 nem kissejtes tüdődaganatban szenvedő betegben azonosították ezt a mutációt. A pácienseknek HER2 gátló gyógyszert, például trastuzumabot adtak, amit emlődaganatos betegekben is használnak a HER2 gátlására. A betegek fele már IV. stádiumú tüdőrákban szenvedett diagnosztizáláskor, a többiek pedig korábbi stádiumban voltak. Fontos megjegyezni, hogy a genetikai mutációval rendelkező résztvevők többsége nő volt, akiknek több mint fele soha nem dohányzott.

Dr. Norman Edelman, az Amerikai Tüdő Szövetség vezetője szerint az extra öt hónap túlélés nagy dolognak számít a rákkezelésben. “Bár nem teljesen újszerű eredmény, de a kutatás újfent azt bizonyította, hogy eddig elefántlövő puskával vettük célba a daganatokat. A rákkutatás legújabb területének az a lényege, hogy az egyes daganatok genetikai felépítését vizsgálja, és azt próbálja kideríteni, hogyan lehet speciális, nem pedig általános módon célba venni. Bár a tüdőrákos betegek csupán kis százaléka hordozza ezt a génmutációt, azt javasoljuk, hogy minden beteget teszteljenek a mutációra” – nyilatkozta Edelman.

Kapcsolódó cikkek:
Az emlőrák célzott biológiai kezelése
Célzott biológiai terápiák tüdőrákban
Tragédiák: egymással verseng a mellrák és tüdőrák
A HER2-pozitív emlőrák és célzott kezelése

Az alábbi cikkeket olvasta már?

Top