Mennyi áldozata van a ráknak? Évente 32 ezer!

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint évente Magyarországon több mint 32 ezer ember hal meg rosszindulatú daganatos betegség következtében, a tüdőrák okozta elhalálozásban Magyarország világviszonylatban elsőnek számít. A daganatos betegségek fő okozói a dohányzás, a túlsúly, az alkoholfogyasztás, a túlzott napozás és szoláriumozás. A daganatos betegségek korai felismerésének eszköze a rendszeres szűrővizsgálat, ami a veszélyeztetett életkorban lévők esetében akkor is fontos, ha magukat egészségesnek, panasz- és tünetmentesnek érzik.

A szűrővizsgálatok fontosságára hívta fel a figyelmet az egészségügyi államtitkárság szerdán, a Nemzeti Rákellenes Napon. Az MTI-hez eljuttatott közleményükben azt írták: a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint évente Magyarországon több mint 32 ezer ember hal meg rosszindulatú daganatos betegség következtében, a tüdőrák okozta elhalálozásban Magyarország világviszonylatban elsőnek számít.

A daganatos betegségek fő okozói a dohányzás, a túlsúly, az alkoholfogyasztás, a túlzott napozás és szoláriumozás – írta az államtitkárság közleményében, kiemelve, hogy az egészségi kormányzat éppen ezért kiemelten kezeli ezeket a területeket.

Felhívták a figyelmet, hogy a daganatos betegségek korai felismerésének eszköze a rendszeres szűrővizsgálat, ami a veszélyeztetett életkorban lévők esetében akkor is fontos, ha magukat egészségesnek, panasz- és tünetmentesnek érzik. A megfelelő szűrővizsgálatok segítségével az időben felfedezett betegség az esetek túlnyomó többségében meggyógyítható – hangsúlyozta az államtitkárság.

Az egészségügyi államtitkárság folyamatosan dolgozik a szervezett emlő- és méhnyakszűrési rendszerek fejlesztésén, megkezdték a védőnői méhnyakszűrés országos kiterjesztését is. Ez utóbbi keretében a védőnők feladata, hogy olyan nők is elmenjenek a szűrésre, akik korábban 10 éve, vagy még hosszabb ideje nem voltak nőgyógyásznál.

Emellett az államtitkárság vastagbélszűrési mintaprogramja keretében azt tervezi, hogy idén az ország három megyéjében önként jelentkező, együttműködő háziorvosok közreműködésével megszervezik a veszélyeztetett korú, 50 és 70 év között férfiak és nők szűrővizsgálatát. Ezzel együtt a vastagbélszűrés országos bevezetésének előkészítésén már dolgozik az államtitkárság.

Mint kiemelték: az egészségügyi államtitkárság továbbra is kiemelt figyelmet fordít a népbetegségek kezelésére, illetve a népegészségügyi helyzet javítására, így uniós források bevonásával folyamatosan munkálkodnak a további fejlesztéseken.

Kapcsolódó cikkek:
Vastagbélrák: túl sok a halálos áldozat
Mellrák helyett tüdőrák, de miért egyre több a tüdőrákos nő?
Dohányosok az onkológiákon

Cimkék

Az alábbi cikkeket olvasta már?

Top